O ROMANTYKACH


ADAM MICKIEWICZ


Najwybitniejszy polski twórca romantyczny, który nigdy nie odwiedził ani Krakowa, ani Warszawy. Poeta, wizjoner, publicysta, działacz polityczny, tłumacz, filozof, mistyk.

BIO →

ZYGMUNT KRASIŃSKI


Polski hrabia, poeta, dramaturg i prozaik. Jeden z trójcy wieszczów, największych poetów polskiego romantyzmu. Jego ojcem chrzestnym był Napoleon Bonaparte.

BIO →

JULIUSZ SŁOWACKI


Polski poeta, obok Mickiewicza i Krasińskiego określany jako jeden z Wieszczów Narodowych. Z pierwszym się nie lubił, a z drugim się zaprzyjaźnił.

BIO →

CYPRIAN KAMIL NORWID


Polski poeta, prozaik, dramatopisarz, eseista, grafik, rzeźbiarz, malarz i filozof. Zaliczany do ostatniego z trójki romantycznych polskich Wieszczów.

BIO →

ALEKSANDER FREDRO


Uważany za najwybitniejszego komediopisarza w polskiej literaturze. Lubił pisać pamiętniki, uprawiał poezję, był ziemianinem, oficerem i wolnomularzem. Prywatnie wielki śmieszek.

BIO →

ANTONI MALCZEWSKI


Poeta, prekursor romantyzmu, podróżnik i alpinista. Jego rodzina była skoligacona z arystokracją i z królewskimi rodami. Był potomkiem Fryderyka III Oldenburga, króla Danii i Norwegii. Wszystko za sprawą jego babci, która była wnuczką elektora saskiego Jana Jerzego IV, brata króla polskiego, Augusta II Mocnego.

BIO →

NARCYZA ŻMICHOWSKA PS. „GABRYELLA”


Powieściopisarka i poetka. Uważana za pierwszą polską feministkę. Pochodziła z biednej rodziny ziemiańskiej.

BIO →

TEOFIL LENARTOWICZ


Poeta, etnograf, rzeźbiarz i konspirator. Pochodził z Powiśla, ale swoje dzieciństwo spędził głównie na wsi i w małych miasteczkach prowincji mazowieckiej.

BIO →

JADWIGA ŁUSZCZEWSKA


Polska poetka i powieściopisarka romantyzmu, improwizatorka, pseudonim literacki „Deotyma”. Zjawiskowa postać, która była nawet uznawana za medium.

BIO →

FRYDERYK CHOPIN


Uznawany za jednego z najwybitniejszych kompozytorów romantycznych i najważniejszego polskiego kompozytora w historii. W Paryżu nazywano go Chopinetto. Jego miłość, George Sand, mówiła do niego Chop, dla Heinego był Rafaelem fortepianu, a Liszt i Berlioz nazywali go po prostu geniuszem.

BIO →


Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2022.Wartość dofinansowania:
117 960,00 zł

Całkowita wartość zadania:
133 129,00 zł